Curriculum Vitae

Pernille Garde
Marstalsgade 37, 1. th.
Dk - 2100 København Ø
M: +45 27 14 72 06
www.pernillegarde.dk
mail@pernillegardestageart.dk

   

FORESTILLINGER

NOVEMBER

2017

SORELLA - ET PORTRÆT co-produktion med Det Kongelige Teater, A-Salen, Gamle Scene.

AUGUST

2017

SKAGEN i en campingvogn - co produktion med Kulturhus Kappelborg v. Lars Illum

OKT./ NOV

2015

Turné LOST MEMORIES - BORA BORA i Aarhus, Baltoppen, Laboratoriet v. Roskilde Teaterforening og Kulturværftet v. Helsingør Teater. 

MAJ/ AUGUST

2015

TÆT PÅ - DIN FORTÆLLING SOM TEATERPOESI. Publikumsinvolverende projekt på Stærevej, Ragnhildgade og Den Røde Plads på Nørrebro. Helsingør gadeteaterfestival Passage, Roskilde Festival og Folkemødet på Bornholm. Co-produktion med Teatergrad.

AUGUST/SEPT.

2014

KIRSTEN – rätten att välge sit eget liv - Koreograf på ungdomsforestilling i samarbejde med Teater Sagohuset, Lund i Sverige

APRIL/MAJ

2014

I KØBENHAVN HAR JEG HJEMME - SPOTTING v Københavns Musikteater. Konsulent på musikdramatisk udviklingsprojekt

FEBRUAR/ APRIL

2014

LOST MEMORIES - på Københavns Musikteater

AUGUST/ SEPTEMBER

2013

I KØBENHAVN HAR JEG HJEMME - Kulturcamping på gadeplan v Københavns Musikteater

OKTOBER/ NOVEMBER

2013

CLUB SILENCIO - Koreograf på ungdomsteaterforestilling - Teater 770 grader Celcius

JANUAR

2013

WIN WIN VI ELSKER PENGE - Koreograf på Teaterforestilling - Teater 770 grader Celcius

NOVEMBER

2012

CIRCUS OF LIFE, Lille Carl Dansehallerne

SEPTEMBER

2012

BRÆNDENDE KÆRLIGHEDSBREVE koreograf på dansefilm af fotograf Natascha Thiara Rydvald.

FEBRUAR

2012

IN ABSINTHIA i samarbejde med Asterions Hus

OKT./NOV.

2011

STILHEDENS SYMFONI turné til 13 forskellige teaterscener i Danmark, spiller 15 forestillinger. bl.a på Teamteatret i Herning, Roskilde Teater, Holstebro Musikteater og Entréscenen i Århus.

AUGUST

2010

SOLO opført v. Esbjerg Kunstmuseums 100 års jubilæum m inspiration fra Malene Landgrens Red Blue Motion 2010

FORÅRET

2010

STILHEDENS SYMFONI helaftensværk på Dansescenen i Dansehallerne

OKTOBER   

2008

OM BRØDRE Dansescenen, spiller på Archauz i Århus, november 08

NOVEMBER

2007

EN BRYLLUPSNAT Dansescenen

MAJ

2007

STEP INTO THE DARKNESS INTO THE LIGHT dansefestivalen Dans-K, K2.

SEPT/OKT 

2005

SØVNLØS Kvadrillen på Dansescenen.

MAJ

2004

UNFOLD Junge Hunde Festivalen i Kanonhallen, juni på Dansstationen i Malmø og på Dansescenen i Short Stories i december.

APRIL

2004

MYSTIK PÅ TREDJE SAL danseteaterforestilling for børn med Corona danseteater. Forestilling turnérede rundt i Danmark gennem 2 år.

APRIL

2003

I DIT BILLEDE Junge Hunde Festivalen i Kanonhallen

MARTS

2003

DET BRÆNDENDE TRÆ Turné til fem kirker i København.

DECEMBER

2002

TO KVINDER vist til Skolen for Moderne Dans 10 års Jubilæum.

 MARTS

2002

DET BRÆNDENDE TRÆ opført i Lindevang kirke og Rødovre Kirke

DECEMBER

2001

VANDRINEGN Dansolution 2, (Dansescenen). Produktion vundet
ved Dansolution 1. Turne til Gran (Århus), Odinteatret (Holstebro) og
Studenterhuset (Ålborg).

SEPTEMBER

2001

KVINDEN DER BLEV GREBET I HOR, dansekonkurrencen Dansolution 1,
Dansescenen. 1 af 4 vindere, der blev udvalgt blandt 21 koreografer til
Dansolution 2.

FEBRUAR

2001

STILLE FLYDER NATTEN del af Debutprogrammet produceret af og vist
på Dansescenen.

 DECEMBER

2000

FLUGT Dansolution 1, Dansescenen.

JANUAR

2000

ERINDRING del af projektet ”Kun Kort Tid”, Projektkontorets projekt
desuden med koreograferne Sara Gebran, Kitt Johnson og Lene Boel.
Turné til Kampnagel, Hamborg.

NOVEMBER

1999

FALD opført på Solo-dansens Festival ”Singler”, produceret af Åben
Dans på Statens Museum for Kunst.

 

 

 

 

 

DANSER

EFTERÅR

2011

Consistency performer i videokunstværk af Sofie Hjerl, Holstebro Kunstmuseum.

EFTERÅR

2009

På barns ben ved Madeleines Madteater.

SEPTEMBER

2006

The Invisible Realiy Show til Parts Showcase med UDFLUGT.

JANUAR

2006

Sandslottet ungdomsforestilling af Tali Razga, på Den anden Opera.

JANUAR

2006

Chair 06 “The woman” i videokunst projekt af Tina Scherzberg vist på
Cinemateket, Den frie Udstillingsbygning og i Malmø Kunsthal.

FERBRUAR

2005

DreamCatcher af Julie Toft Hansen, Det Franske Institut.

OKTOBER

2003

Billeder fra hjertet af Helene Cæcilie Mørck til Dansolution I.

OKTOBER

2000

Same, same but different af Maria Striim, SMD, DK.

AUGUST

1996

Transform 96 Site specifik projekt, på Trekroner af Bo Madvig

AUGUST

1995

Transform 95 Site specifik Projekt af Ole Bjerre, Bispeengbuen.

MARTS

1995

Europas Ran af Anne Katrine Kallmoes, Den Anden Opera.

DECEMBER

1994

Hindring af Mette Kristensen, Dansescenen.

JUNI

1994

Transform 94 Site specifik projekt af Isnel de Silveira, på Bymuseet.

     

 

 

UNDERVISNING

SEPT. - NOV.

2015

Skyligth og Write a Science Opera med Operaen i midten.
-
3 workshops i kreativ læring og præsentation udfra Naturvidenskabelige emner.

NOVEMBER

2015

Ballerup Musikskole Workshop med udgangspunkt i LOST MEMORIES univers.

     

 

 

UDDANNELSE

 

1995-1999 

Den Danske scenekunstskole (tidl. Skolen for Moderne Dans), med koreografi som liniefag.

 

2013-2015

Auteur- og Iscenesættelse - efteruddannelse på Den Danske Scenekunstskole

SEPT./JUNI

2009-2010

Hamsa Yoga Studios læreruddannelse, 200 timer.

JANUAR

 1999

Rosas Praktikophold hos det verdenskendte dansekompagni, ledet af Anne Teresa de Keersmaeker i Bruxelles, (Belgien).

 

1995-99

Studieture til New York, Australien og London

EFTERÅR

1997

Scottish Youth Dance Festival - (Frivillig).

EFTERÅR

1997

Mødet, samarbejdsprojekt for Rytmekonservatoriet, Arkitekskolen,
Teaterskolen og Skolen for Moderne Dans v. Workshopscenen.

 

 

ANDET

FORÅR

2018

Tildelt arbejdslegat fra Statens Kunstfonds Legatudvalg for Scenekunst

FORÅR

2017

Tildelt arbejdslegat fra Statens Kunstfonds Legatudvalg for Scenekunst

FORÅR

2015

Tildelt arbejdslegat fra Statens Kunstfonds Legatudvalg for Scenekunst

FORÅR

2007

Tildelt arbejdslegat Statens Kunstfonds Legatudvalg for Scenekunst

DECEMBER

2005

No Mans Land Koreograf assistent for Ninna Steen, Dansescenen

JUNI

2005

Lysdesign kursus v. Jesper Kongshaug, Dansens Hus Kbh.

Dramaturgi kursus v. Vibeke Wrede, Dansens Hus Kbh.

FORÅR

2005

Skrivekursus v. Bente Clod, Det Danske Skriveinstitut

JUNI

2004

Medlem af De frie koreografer

NOVEMBER

2001

Tildelt koreograflegat af Dansk Skuespillerforbund

SEPTEMBER

2000

Farven Tid konsulent for Kitt Johnson, Teatret Terra Nova

 

2004

Medlem af De Frie Koreografer 

 

1999

Medlem af Dansk Skuespiller Forbund